Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Öğütme Nasıl Olmalıdır?

Türk kahvesi için çekirdeği olabilecek en ince şekilde öğütmek gerekir. Öğütülmüş kahveyi parmaklarınızla ovuşturduğunuzda pamuk gibi yumuşak bir hissiyatı olmalıdır. Eğer ufak bir gıdıklanma veya pürüzlü hissiyat olursa kahve gerekenden büyük taneli öğütülmüştür. Bu durumda kahveden gereken lezzeti alamayacağınız gibi köpük verimi düşük olacaktır. Aynı zamanda kahveyi çekirdekten tüketeceğiniz kadar öğütmenizde fayda var. Yani kahveyi öğütülmüş halde aldıktan sonra maksimum 1 gün içerisinden tüketmeniz gerekir. Hatta 1 gün bile fazladır. En iyi yol ise öğütüldüğü gibi tüketmektir.

Hazırlama Yönteminin Önemi

Dünya kahvelerinin hemen hemen hepsi ayrı bir tarif/reçeteye sahip iken Türk kahvesi neden üstün körü bir organizasyonla hazırlansın ki! Üstelik kahve tarihinin en eski yöntemiyle hazırlanan bir kahveden bahsediyoruz. Yani kahve hazırlama yöntemlerinin ilk ortaya çıkanı desek abartmış olmayız. Doğru miktarlar için hassas terazi en kolay yöntemdir. Eğer böyle bir imkan yoksa özel olarak üretilmiş gramaj belirleme amaçlı kaşıklar ve bardaklar kullanılmalıdır. Hazırlama yöntemine ne kadar sadık kalınırsa arzu edilen lezzete o kadar yaklaşmış oluruz.

Gereken Ekipman ve Ölçüler

Cezve, karıştırmak için kaşık(bambu kaşık önerilir), 7gr taze öğütülmüş kahve, 70ml su ve bu ölçülere göre bir fincan takımı veya çay bardağı(Adana, Mersin ve Hatay bölgelerinde çay bardağı yaygındır.)

Şeker için ise;

1 kesme şeker ortalama 3gr ağırlığına denk geliyor.

 • Az şekerli için     1 – 1,25 gr (0,5 kesme şeker)
 • Orta şekerli için 2- 2,25gr ( 0,75- 1 kesme şeker)
 • Şekerli için           3 gr              ( 1 – 1,5 kesme şeker)

Hazırlama Yöntemi

7 gr taze öğütülmüş kahve cezveye boca edilir.  Sonra kullanılıyorsa şeker ve son olarak su ilave edilir.  Ateşe konulmadan önce iyice karıştırılır. Ateşe konulduktan sonra kesinlikle müdahale edilmemesi gerekmektedir. Cezvenin içi 80°C’ye ulaştığında hafiften kabarma başlar. 95°C’den sonra ise taşma noktasına gelir. Tam bu noktada ocaktan alıp kahvenin önce köpüğünü sonra suyunu fincana dökmeliyiz. Köpüğü dökmek için cezveyi dik açıyla fincana doğru tutun eğer biraz eğik açıyla tutulursa sadece kahve dökülür ve köpük cezvede kalır. Köpüğü düzgün şekilde fincana ulaştırdıktan sonra kahve sakin sakin fincana dökülmelidir ki, cezveden akan suyun gücünün etkisi köpüğü dağıtmasın.

Türk Kahvesinde Köpük ve Lezzet için Püf Noktaları

 • Ph değeri iyi kalitede olan sular tercih edilmelidir. Bu ilk maddeye uyulmazsa sonraki maddelerin hiçbir önemi yoktur. 
 • Sırasıyla kahve, şeker ve su eklenmelidir. 
 • Kahve, şeker ve suyun birbirlerine oranlarına dikkat edilmelidir.
 • Karıştırma işlemi ateşe konulmadan önce yapılmalıdır.
 • Kahve taze olarak çekirdekten öğütülüp tüketilmelidir.
 • Kaynama aşamaları takip edilmeli ve kahvenin taşmasına izin verilmemelidir.
 • Kullanacağınız ekipman temiz ve iyi durulanmış olmalıdır.
 • Kısık, orta veya hunharca yanan ateşin lezzetine bir etkisi yoktur. 
 • Soğuk suyla yapılan kahvenin lezzete bir etkisi yoktur. Su konusunda tek önemli etken ilk maddede belirtilen suyun kalitesidir.