Sifon

 

Özellikle keyiflerine düşkün Japonların sıklıkla kullandığı, kahve demleme ekipmanlarından birisidir. Tam anlamıyla görsel bir şov diyebiliriz. Ticari amaçla misafirlerin gözü önünde yapılırsa fiyata %10-15 etki edebilir. Filtre için kağıt ya da bez filtre kullanabilirsiniz. Kendi özel filtresi olanlar da mevcuttur.

Kaynayan su kürenin içindeki borudan ısı basıncıyla yukarıdaki demleme haznesine ulaşır. Kahveyi ister su hazneye dolarken ekleyin veya su tamamen çıktıktan sonra ekleyin, size kalmış. Bu işin zevkli kısmı da budur. Hiç bir sınırlama yok.  Haznenin altında vakumu yaratmak için kullanılan malzeme küreye oturtulur ki dışarıdan hava girmesin. Hava girişi olduğu an zaten vakum oluşamaz. (Burada dikkat edilmesi gereken nokta su kaynamaya başladıktan sonra demleme haznesini küreye oturtmalısınız. Haliyle kaynayan su yükselir.  Suyu en üst kaynama noktasında iken sıkıştırın. Aksi taktirde vakumun oluşmasını beklemek biraz zaman alabilir. ) Kaynayan su hazneden küreye uzanan boru yardımıyla yukarıya çıkar. İçeri hiç hava girmeden su yukarı çıktığından, suyun bıraktığı yerde bir vakum oluşur.  Vakumu da “boşluk” veya “basınç olmayan bir alan” diye tanımlayabiliriz. Borunun hizasına kadar ulaşan suyun yukarı çıkması bitince su yukarı çıkamayacak. Kürenin dibinde birazcık su kalacak. Çekilen kahveyi hazneye ekleyip karıştırın. Kahve şiştikten sonra bir kez daha karıştırın. Kendi tarifinize göre belirlenen demlenme süresi bitince ısıyı kesebilirsiniz.

Vakum gaz basıncının atmosferik basınçtan düşük olması durumudur. Bu sebeple yukarıdaki hava(kahvenin bulunduğu bölüm) ısıyı kestiğinizde tekrar aşağıya inmek için boruya baskı yapar.  Bu sefer de demleme haznesindeki hava kendinden daha düşük basınçlı vakuma nüfuz etmeye çalışır. Zincir aşağı yönlü itilerek filtreden geçen kahve küreyi doldurur. Afiyet olsun.