Hakkımızda

Hoşgeldiniz,

Yazılarımızın odak noktası pastahanede üretilebilecek gıdaların tarihsel araştırmaları ve tariflerine dayanır. Ancak basit anlatımlı tarihten kaçınmaktayız. Hikayesi olan gıdaları farklı kaynaklardan araştırıp bir harman oluşturup sizlere sunma hedefindeyiz. Hikayelere ise körü körüne inanmaktansa mantık çerçevesinde sorguladıktan sonra sizlere sunacağız. Hatta bu sorgulamaları direkt olarak yazılarımızda görebileceksiniz.

Peki biz kimiz. Biz bir evli bir çiftiz. Ben Seda sağlık ile alakalı bir üniversiteden mezun olduktan ve sağlık sektöründe 4 yıl kadar çalıştıktan sonra çocukluktan beri içimde olan yeni tatlar denemek, bir şeyler üretmek ve pişirmek sevdasına daha fazla kayıtsız kalamayarak 2013 yılında Mutfak Sanatları Akademisinde Chef & Owner Profesyonel Pasta Ve Ekmekçilik eğitimi aldım. Böylelikle hem işin özünü hem de işletme kısmını farklı bir gözle görme şansım ve gerek staj dönemimde gerekse çalışma hayatımda hep işini düzgün yapmaya çalışan, bu mesleği öğretmeye hevesli ustalarla çalışma imkanım oldu. Onlardan öğrendiklerim, kendi merakım, içimde bitmek bilmeyen araştırma ve gastronomi sevdasıyla bu işi yürütmeye devam ediyorum.

Erkek olan ben ise denizciyim ancak yaklaşık 13 yıldır Yiyecek içecek sektöründe yer almaktayım. Ancak bu denize olan ilgimde bir şey kaybettirmemiştir. Turizm merakım ağır bastığından bu sektöre yöneldim. Bu sektörle ilk etkileşimim 2007 yılında ailemin bir lokanta açmasıyla başladı. Bu süreçte deniz ve kara arasında geçen ikilemlerle beraber 2014 yılında aktif olarak turizm sektörüne yöneldim. İlk görevim kasiyerlik oldu. Kasiyerlik dönemi otelin sezon hazırlık dönemine denk geldiğinden koca bir otelin nasıl sezona hazırlandığına terleye terleye şahit oldum. Garsonlara karşı her ne kadar aile lokantasından alışık olsam da bayağı ön yargım vardı. Kasiyerlik dönemimde gözlemlediğim servis elemanlarına karşı tüm ön yargılarımdan kurtuldum. Çünkü garson var garson var dedirten olaylara tanık oldum. Bu işi nitelikli olarak yapmak için eşimin de gittiği MSA’nın yiyecek içecek işletmeciliği branşına kaydımı yaptırdım. Diğer kursiyerler kendi işletmelerini açmak için buradaydı. Ben ise aile işletmesi olmasına rağmen garsonluk yapmak için buradaydım. Amacım sağlam bir temelle nitelikli bir garson olmaktı. Bu kararı da ilerde kendi işletmemi açacak olursam, sağlam temeller üzerine inşa etmek adına aldım. 3 yıl kadar garsonluk görevini yürüttüm. 2020 Aralık ayında ise  MSA’nın profesyonel barista eğitimini tamamlamış bulunmaktayım.  Bu zamana kadar sadece ikinci plandaki bir hobi olarak takip ettiğim gastronomi benim için zevk aldığım bir sanata dönüştü.

Ülkemizde genel görüş işin işte bırakılması yönündedir. Ancak aynı mesleği icra edenler için bu genel olarak böyle olmuyor. Bizde de durum böyledir. 7/24 çalışırken ve eğlenirken dahi genellikle ana konumuz gastronomi üzerinde gelişiyor. Biz de bilginin saklanmasından çok, paylaşarak çoğalacağı düşüncemizden yazmaya kadar verdik.