Kahve İşleme Yöntemleri

Kahve meyveleri toplandıktan sonra birtakım işlemlerden geçerek pazara sunulur. Paketlerin üzerinde gördüğümüz “yıkanmış, doğal(naturel), pulped” gibi açıklamalar bizlere çekirdegin ne şekilde işlendiğini açıklar. Hangi işleme yönteminin uygulanacağına genel olarak eldeki imkanlar ve coğrafya karar verir.

Islak İşleme

Meyveler toplandıktan sonra direk su dolu havuz veya depoda yüzdürülur. Buradaki amaç, olgunlaşmış olan meyveleri olgunlaşmamış olanlardan ayırmaktır. Nasıl mı? Basit olarak suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılarak. Olgunlaşmış meyvelerin yoğunluğu olgunlaşmamış olanlara göre fazla olduğundan dibe batıyor. Yüzeyde kalanlar ise toplanıp kompost gübre yapımında kullanılıyor ve tekrar tarıma dönüşümü sağlanıyor. Havuzdan alınan olgunlaşmış meyveler depulping adı verilen makine yardımıyla derisinden ayrıştırılıyor. Sonrasında çekirdekler fermente edilmek için tanklara konuluyor. Fermente işlemi ortalama 18-36 saat arasında sürmektedir. Fermente edilen çekirdek asiditesini bu noktada kazanır. Fermente süresine göre asiditesinde değişiklik olacağından tam sürenin ne olması gerektiğine üretici karar vermektedir. Fermantasyon sırasında çekirdek üzerinde kalan şeker ve kalıntılar bol su ile tekrar tekrar yıkanır. Durulandıktan sonra güneş altında ortalama 1-1,5 hafta kurumaya bırakılır. Kuruyan kahveler toplanarak tekrar kontrol edilir ve bozuk olanları ayrıştırılır. Çekirdekler son olarak dehulling makinesi yardımıyla dış tabakasından( parşömen) ayrıştırılır.

Doğal Kurutma (Natural)

Meyveler toplandıktan elle ayıklama işlemi yapılır ve direk güneş altına kuruması için serilir. Ortalama 2-4 hafta arası güneş altında kuruması beklenir. Meyveler kururken kendi aromalarını çekirdeğe aktarır. Güneşin etkisiyle kuruyan meyveler zamanla parlak renklerini kaybeder ve büzülür. Kurutma işlemi boyunca hiçbir şekilde suyla temas edilmez. Son olarak dehulling makinesi yardımıyla parşömenden ayrılır.

Karma İşlem

“Pulped Natural” olarak bilinir. Bu yöntemle işlenmiş kahve nadirdir. Yüksek kalite(premium) çekirdekler üzerinde kullanılmaz. Mantık olarak yıkanma işlemiyle aynıdır sadece fermantasyon işlemi uygulanmaz. Meyveler toplandıktan sonra havuzda olgunlaşmış olanları ayrıştırılır. Depulping yardımıyla derisinden ayrılır. Musilajından basınçlı su ile arındırıldıktan sonra güneş altına serilir. Ortalama 2-4 hafta boyunca kuruması beklenir.